Fredag och nya böcker


image88Hej! Thank Good it´s fridaaaay! För nu ställer vi ut många nya böcker på nyhyllan: Ruth Rendell: Döden genom vatten, Lärarinnan i Vilette av Hedström och många fler. På bilderna ser du en guidebok som heter United states on the road. Det är en bok från Insight guides.Här kan du läsa om flera av de berömda vägarna i USA bland annat "The mother road - Route 66". Många vill turista i USA genom att själv ratta en amerikanare genom staterna. Då är detta definitivt boken för dig.
Kim Kyosaki har skrivit boken Rich Woman. Det kanske behövs om man ska göra en sån tripp förresten! Boken har undertiteln: en bok för kvinnor om investerande. Eftersom jag avskyr när andra bestämmer över mig!
image89

Sen vill jag tipsa om att vi på litteraturcirkeln nu på måndag ska prata om bland annat kinesisk litteratur. Så i nästa vecka blir det en del tips om det. Det är ju väldigt aktuellt med Kina nu men hur mycket vet vi egentligen om litteraturen? Vi återkommer i början av nästa vecka och berättar! Titta in då igen! OCh du - du vet väl att Kulturen i Lund har tema Kina i år? Med bland annat en utställning om drakar./ Måns

Kommentarer på inlägget följer nedan


Kommentera

Kom ihåg att respektera andra debattörers åsikter.

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

Kommentar: